Tętniaki

Tętniaki powstają zazwyczaj w dużych tętnicach. Są to wybrzuszenia ściany naczynia. Najczęściej nie dają one żadnych objawów, dopóki się nie powiększą i nie zaczną uciskać okolicznych narządów.Zmianom chorobowym sprzyja miażdżyca, a także nadciśnienie. Skłonność do tętniaków może być także wrodzona lub wynikać z niektórych schorzeń.

Zagrożenie wynikające z tej przypadłości zależy od umiejscowienia zmiany. Pęknięcie dużego tętniaka, zwłaszcza położonego w głównej tętnicy, kończy się zazwyczaj śmiercią chorego. Dlatego w przypadku podejrzenia choroby należy jak najszybciej wykonać potrzebne badania.

Niektóre bezobjawowe zmiany można wykryć za pomocą badania rentgenowskiego. W ten sposób kontroluje się także już wykryte tętniaki, jeśli są małe, lub trudno usunąć je operacyjnie.Obecnie można wyciąć duże zmiany naczyń i zastąpić uszkodzone miejsce syntetycznym odpowiednikiem. Zapobiegać chorobie można poprzez odpowiednią dietę, bogatą w błonnik i rzucenie palenia. Nie można jednak w ten sposób wyleczyć już powstałych zmian.