Zaburzenia mowy

Zaburzenia mowy są zazwyczaj poważnym objawem wymagającym wizyty u lekarza, ponieważ często są związane z uszkodzeniami neurologicznymi lub nieprawidłowościami w budowie narządów mowy. Trudności w wypowiadaniu głosek mogą być spowodowane uszkodzeniem nerwów, udarem mózgu lub niektórymi chorobami, na przykład chorobą Parkinsona. Zaburzenia mowy mogą także wystąpić w przypadku nadużycia alkoholu lub środków odurzających.

W przypadku dzieci należy zbadać, czy zaburzenie mowy nie jest związane z niedosłuchem. Czasami też może być spowodowane autyzmem – do lekarza należy zwrócić się szczególnie wtedy, gdy wraz z późnym rozwojem mowy pojawia się obojętność na otoczenie.

Trudności w mówieniu mogą pojawić się także w wieku podeszłym. Kiedy pojawia się także brak koncentracji oraz słaba pamięć, może to oznaczać chorobę Alzheimera. W przypadku stale jąkającego się dziecka lub dorosłego, niezbędna jest wizyta u lekarza specjalisty. To zaburzenie może być spowodowane nieprawidłową budową narządów mowy lub psychicznym uwarunkowaniem.