Zaburzenia seksualne

Pod tym pojęciem rozumie się trudność lub całkowitą niezdolność w osiąganiu orgazmu. Może to wynikać z różnych przyczyn, zarówno psychologicznych jak i fizycznych. W razie niepokojących objawów należy więc udać się do lekarza, który zaleci nie tylko badania ogólne i szczegółowe organizmu, ale także terapię u seksuologa.

Powodem zaburzeń seksualnych może być niedopasowanie partnerów czy przykre wydarzenia z przeszłości. Jednak powody nieudanego współżycia mogą być bardziej prozaiczne – warto przyjrzeć się na przykład zażywanym lekom, które przecież mogą wpływać na poziom libido i na poziom satysfakcji seksualnej. Także niektóre choroby mogą powodować ból przy stosunku, co psuje całą przyjemność.

Leczenie zależy od przyczyny zaburzeń. Potrzebna może być na przykład zmiana leków, które powodują takie objawy. Impotencję u mężczyzn leczy się zazwyczaj farmakologicznie, w rzadkich przypadkach może być konieczne leczenie chirurgiczne. U kobiet, jeśli powodem jest spadek hormonów spowodowanych menopauzą, pomocna bywa terapia estrogenowa. O czasie i rodzaju terapii należy porozmawiać z lekarzem.