Rak tarczycy

Ta odmiana raka występuje stosunkowo rzadko. Najczęstszym objawem jest guzek występujący w okolicy tarczycy. Aby dowiedzieć się, czy jest to zmiana łagodna, czy raczej złośliwa, stosuje się różne metody diagnostyczne. Najbardziej pewnym do tej pory sposobem jest biopsja danej zmiany, czyli pobranie fragmentu i odpowiednie przebadanie.

Jak każdy rodzaj raka, także złośliwy nowotwór tarczycy może dawać przerzuty. Najczęściej narażone są płuca, ale nie można wykluczyć także innych narządów.Leczenie raka tarczycy polega zazwyczaj na usunięciu guza. Jeśli jest to konieczne, wycina się także część tarczycy. Jeśli zmiany są duże, konieczne bywa usunięcie całego organu. W takim przypadku pacjent zmuszony jest przyjmować odpowiednie hormony do końca życia. Mogą pojawić się także problemy z wydawaniem dźwięków.

Powiększenie tarczycy nie musi być na szczęście spowodowane nowotworem. Może być spowodowane nadczynnością lub niedoczynnością tego organu. Jednak i tak należy zwrócić się do lekarza, ponieważ leczenie tych chorób jest konieczne.