Jak wygląda leczenie kanałowe?

Współczesna stomatologia pozwala na znaczne wydłużenie czasu, w którym można korzystać z naturalnych zębów. Nawet w przypadku uszkodzeń zęba wiele zabiegów pozwala na jego zachowanie.

Gdy dochodzi do zmian w ramach miazgi zębowej możliwe jest zastosowanie leczenia kanałowego, które pozwala na zachowanie zęba, który wprawdzie nie będzie zachowywał się dokładnie tak samo, jak ząb przed zabiegiem, ale nadal będzie w stanie zapewnić pacjentom możliwość korzystania z własnego zęba podczas procesu gryzienia.

Jednym z atutów leczenia kanałowego jest to, że można zachować naturalny ząb, co przekłada się na estetykę uzębienia. Jednocześnie choroby miazgi mogą pojawić się nawet u młodych osób, gdzie uratowanie zęba naturalnego pozwala na zachowanie go jeszcze przez wiele lat. Jeśli chodzi o to, czy leczenie kanałowe boli to wiele zależy od indywidualnych predyspozycji danego pacjenta. Zastosowanie znieczulenia najczęściej pozwala na zredukowanie bólu do minimum.

Leczenie endodentyczne musi być realizowane w znieczuleniu. Jednocześnie zabieg musi być również wykonany po bardzo dokładnym wyczyszczeniu kanałów zębowych. Niezbędne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego zarówno przed jak też po zabiegu. Właśnie dokładność wyczyszczenia poszczególnych kanałów zębowych wpływa na sukces przy przeprowadzaniu zabiegu. Jednocześnie leczenie kanałowe boli najczęściej nie sprawia dużego bólu. Stosowane jest przede wszystkim znieczulenie miejscowego a w nielicznych przypadkach znieczulenie ogólne w formie narkozy.

Mieczysław Koleżak

Troche o mnie w tym artykule

More Posts