poradnia preluksacyjna

USG bioderek Poznań – wszystko co trzeba wiedzieć o chorobie dysplazji stawów biodrowych

Usg stawów biodrowych staje się coraz popularniejszym badaniem nie tylko z jasnych wskazań medycznych. Niektórzy lekarze skłaniają się na profilaktycznym badaniem bioderek dziecka w celu wykluczenia dysplazji bioderek niemowlaka.

Usg stawów dziecka można wykonać po uzyskaniu skierowania od lekarza lub podczas prywatnej wizyty. Zobacz jaka poradnia preluksacyjna w Poznaniu może wykonać takie badanie.

 

Co w chwili, gdy badania usg stawów dziecka jest nieprawidłowe – wyjaśniamy

  1. Uprząż Pawlika

Niemowlęta, u których zdiagnozowano dysplazję we wczesnym okresie życia, są zwykle leczone za pomocą szyny z tkaniny zwanej uprzężą Pawlika. Zabezpiecza to obydwa biodra dziecka w stabilnej pozycji i pozwala mu normalnie się rozwijać. Uprząż należy nosić stale przez kilka tygodni i nie powinna być zdejmowana przez nikogo poza pielęgniarką.

  1. Chirurgia

Operacja może być konieczna, jeśli Twoje dziecko zostanie zdiagnozowane z dysplazją po ukończeniu 6 miesiąca życia lub jeśli uprząż Pawlika nie pomogła. Najczęstszą operacją jest redukcja. Obejmuje to umieszczenie głowy kości udowej z powrotem w panewce biodrowej.

Chirurgia redukcyjna wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym i może być wykonana jako:

– redukcja zamknięta – głowa kości udowej umieszczana jest w panewce biodrowej bez wykonywania dużych cięć

– redukcja otwarta – w pachwinie wykonuje się nacięcie, aby umożliwić chirurgowi umieszczenie głowy kości udowej w panewce biodrowej

Twoje dziecko może potrzebować opatrunku gipsowego przez co najmniej 12 tygodni po operacji. Biodro zostanie ponownie sprawdzone w znieczuleniu ogólnym po 6 tygodniach, aby upewnić się, że jest stabilne i dobrze się goi. Po tym badaniu Twoje dziecko prawdopodobnie będzie nosić opatrunek przez co najmniej kolejne 6 tygodni, aby umożliwić pełną stabilizację biodra.

Niektóre dzieci mogą również wymagać operacji kości (osteotomii) podczas otwartej redukcji lub w późniejszym terminie w celu skorygowania deformacji kości.

Ważne jest, aby jak najszybciej skontaktować się z lekarzem rodzinnym, jeśli zauważysz u dziecka którykolwiek z następujących objawów, np. gdy jedna nóżka jest dłuższa od drugiej, dziecko utyka podczas chodzenia. Zaniepokoić powinno również nierównomierne rozprostowanie nóżek w poradnia preluksacyjna w Poznaniu

Pamiętaj, że ostateczną diagnozę postawi lekarz po wykonaniu usg stawów biodrowych u niemowląt. Zachowaj spokój i zobacz, gdzie najlepiej wykonać usg bioderek w Poznaniu.

 

Mieczysław Koleżak

Troche o mnie w tym artykule

More Posts