MSSF 16 leasing – przygotuj się na zmiany

Każdy przedsiębiorca dbający o rozliczanie się w sposób zgodny z prawem musi pamiętać o aktualizowaniu swojej wiedzy dotyczącej obowiązujących zasad sporządzania bilansów określonych przepisami prawa. Osoby prowadzące własny biznes i korzystające z umów leasingu powinny więc w odpowiedni sposób przygotować się do wprowadzenia nowych Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej, czyli MSSF 16 leasing.

Dokument ten ma na celu zniesienie różnic w leasingach operacyjnych i finansowych różnych krajów i stanowi owoc współpracy Rady Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości i Amerykańskiej Rady Standardów Rachunkowości Finansowej.

Zmiany MSSF 16 mają wejść w życie w styczniu 2019 roku. Zgodnie z nowymi zasadami również leasing operacyjny traktowany będzie jako leasing finansowy, a tym samym umowa leasingu stanie się zobowiązaniem wykazywanym po stronie aktywów, a nie kosztem, jak było wcześniej. Nowelizacja sprawia, że od przyszłego roku konieczne będzie dostosowanie posiadanych programów komputerowych związanych z księgowością do nowych zasad. I chociaż przedsiębiorcy mają jeszcze trochę czasu zanim nowe standardy wejdą w życie, zdecydowanie lepiej jest podjąć właściwe działania odpowiednio wcześnie.

Dlatego też rozsądnym rozwiązaniem będzie uwzględnienie zmian MSSF 16 w SAP, a tym samym zmodyfikowanie oprogramowania i dostosowanie go do nowych warunków. Więcej o zmianach w MSSF 16 oraz tego, jak należy się przygotować na ich wprowadzenie znaleźć można na.

Mieczysław Koleżak

Troche o mnie w tym artykule

More Posts