Skutki niedoboru magnezu

Nasz organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje odpowiednich substancji. Jedną z nich jest magnez – pierwiastek ten odgrywa znaczącą rolę dla naszego zdrowia, a jego niedobory mają poważne konsekwencje. Osoby narażone na utratę magnezu z organizmu powinny więc zadbać o regularne jego uzupełnianie.

Można do nich zaliczyć m. in. kobiety stosujące antykoncepcję, ludzi często pijących kawę i herbatę, a także pacjentów sięgających po środki przeczyszczające lub moczopędne. Niski poziom magnezu w organizmie w dużym stopniu obniża odporność ma stres, a z kolei stres powoduje wypłukiwanie magnezu. W ten sposób tworzy się błędne koło, które z całą pewnością należy zatrzymać, bo nadmiar stresu negatywnie wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale też jest groźne dla zdrowia. Jakie są jeszcze objawy niedoboru tego ważnego pierwiastka? Dlaczego potrzebujemy magnezu?

O niskim poziomie magnezu świadczyć może bezsenność, ciągłe uczucie rozdrażnienia czy większa podatność na migreny. Nietrudno zauważyć, że dolegliwości te mogą w znacznym stopniu wpływać na naszą wydajność w pracy, koncentrację podczas wykonywania ważnych zadań, ale też obniżają jakość życia. Zbyt mało magnezu w organizmie jest poważnym problemem w przypadku kobiet w ciąży, ponieważ może to doprowadzić do skurczów macicy i przedwczesnego porodu. Ze względu na fakt, że pierwiastek ten bierze udział w tworzeniu układu kostnego dziecka, przyszłe mamy powinny zadbać o dostarczenie go do organizmu, np. sięgając po suplementy diety Magne B6.

Mieczysław Koleżak

Troche o mnie w tym artykule

More Posts